Szkoła Podstawowa w Idzikowicach

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Szkoła Podstawowa w Idzikowicach otrzymała rządowe wsparcie finansowe na zakup nowych książek do przedszkola w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.1, dotyczącego wspierania w latach 2021 – 2025 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023W chwili, kiedy dowiedzieliśmy się, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy dofinansowanie, rozpoczęliśmy wspólnie zastanawiać się, jakie nowe książki należałoby kupić do naszego przedszkola. Wystosowaliśmy do rodziców ankietę dotyczącą zainteresowań czytelniczych przedszkolaków i na jej podstawie złożyliśmy zamówienie na nowe, ciekawie i atrakcyjne pozycje, które zasiliły biblioteczkę naszego przedszkola.

W związku z realizacją NPRCz nasze przedszkole podjęło szereg działań mających na celu promowanie i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci.

- Już we wrześniu po raz kolejny przystąpiliśmy do udziału w międzynarodowym projekcie czytelniczym „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”, który niezmiennie spotyka się z ogromnym entuzjazmem dzieci i rodziców.

(https://spidzikowice.szkolnastrona.pl/a,1498,maly-mis-w-swiecie-wielkiej-literatury)

- 26 października przedszkolaki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie" podczas której starsi koledzy czytali książki młodszym dzieciom.

(https://spidzikowice.szkolnastrona.pl/a,1514,przerwa-na-czytanie-bijemy-rekord)

- 16 listopada rozpoczęliśmy w naszej szkole Kiermasz Książek Dla Dzieci. Dzięki naszej współpracy z zaprzyjaźnioną Księgarnią Tuliszków daliśmy uczniom i rodzicom naszej szkoły możliwość zakupu ciekawych i interesujących pozycji książkowych po atrakcyjnych cenach. 

- W dniu 8 grudnia odbyło się spotkanie z bibliotekarką szkolna, która zapoznała nas ze zbiorami biblioteki, omówiła wartości płynące z czytania książek i nauczyła nas, jak należy dbać o książki. (https://spidzikowice.szkolnastrona.pl/a,1536,z-wizyta-w-bibliotece)

- Nasze przedszkole podjęło się również realizacji tygodniowego projektu „Książka”, którego celem było budzenie zainteresowania książką poprzez zabawy słowne, literackie, muzyczne, plastyczne i techniczne, oczywiście z wykorzystaniem nowo zakupionych pozycji książkowych z NPRCz.

- W tym czasie przedszkolaki miały też możliwość wypożyczenia do domu książek zakupionych w ramach programu, jak również wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą zakładkę do książki, za co oczywiście otrzymały nagrody książkowe – również zakupione w ramach programu.

Ponadto w ramach NPRCz nasza placówka przeprowadziła dodatkowe współdziałania ze środowiskiem lokalnym, w tym Biblioteką Publiczną w Drzewicy.

- I tak w dniu 16 listopada odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym obejrzeli i wysłuchali specjalnie przygotowanej na tę okazję prezentacji multimedialnej pt. „Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci”.

- 14 listopada odbyła się wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Drzewicy, podczas której dzieci rozwijały swoje zainteresowania czytelnicze.

(https://spidzikowice.szkolnastrona.pl/a,1540,w-swiecie-ksiazek)

- Na tablicy w holu naszej szkoły zamieszczaliśmy również bieżące informacje o wszelkich konkursach i wydarzeniach promujących czytelnictwo w MBP. I tak grono dzieci z naszego przedszkola zasiliło szeregi Klubu Malucha „Ekslibrisik” czy też wzięło udział w projekcie „Mała Książka – wielki człowiek”. 

Program wyraźnie zintegrował przedszkole i  rodziców wokół promocji czytelnictwa w szkole i w środowisku lokalnym.

Poszerzenie przedszkolnego księgozbioru o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami dzieci spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania książką. Ciekawie doposażony księgozbiór umożliwia dzieciom miłe spędzanie czasu podczas pobytu w przedszkolu, na zajęciach, podczas których wielokrotnie korzystamy z nowych zasobów kącika czytelniczego, które dostarczają pozytywnych emocji, wielu wrażeń, rozbudzają różnego rodzaju zainteresowania, umożliwiają uczestniczenie w ciekawych projektach edukacyjnych, zachęcają do nowych, ciekawych działań na rzecz promowania czytelnictwa. Cele programu zostały osiągnięte, a jego złożone działania przyczyniły się do wzrostu zainteresowania czytelnictwem. Realizacja programu doprowadziła do znacznego wzbogacenia księgozbioru naszego oddziału przedszkolnego.

Działania realizowane były przez nauczycielki oddziałów przedszkolnych: panią Martę Matysiak (będącą jednocześnie koordynatorem) i panią Teresa Prasek.

Przygoda z książką się nie kończy! Trwa i będzie trwała! Bo „Książka to przyszłość”.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w realizację programu w naszej placówce.