Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

„Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca.”

Kornel Makuszyński

Po raz kolejny w oddziale przedszkolnym naszej szkoły  ruszył cudowny projekt czytelniczy  pt. „Mały Miś w świeci wielkiej literatury”, który od kilku lat podbija serca przedszkolaków w całej Polsce.

Głównymi celami tego projektu są:

1) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadamianie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;

2) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;

3) wprowadzanie dziecka w świat literatury, budzenie jego zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;

4) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;

5) propagowanie praw dziecka;

6) rozwijanie u dzieci samodzielności, kreatywności i innowacyjności, kształtowanie postaw patriotycznych;

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024. - rozwijanie czytelnictwa przez przedszkole we współpracy z rodzicami tj. zachęcanie do czytania w domu misiowi;

Dzieci, wraz ze swoimi nauczycielkami, wybrały już grupową maskotkę – misia, który w roku szkolnym 2023/2024 będzie odbywał czytelniczą podróż po domach naszych Przedszkolaków. W grupie „Słodziaków” jest to Jacek, natomiast grupa „Starszaków” ma swojego Olafa. Oba Misie-Czytelnisie zamieszkały w kąciku czytelniczym i będą obecne na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu w roli przewodnika po świecie literatury. Misie zostały przyjęte przez naszych najmłodszych podopiecznych bardzo entuzjastycznie. Każdy przedszkolak nie może się już doczekać, kiedy zabierze nowego przyjaciela do domu, aby przeczytać mu swoją ulubiona bajkę i zostawić specjalną pamiątkę w postaci rysunku w „Dzienniczku Małego Misia”.

Jest to jedno z działań w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.1.