Przerwa na czytanie

Dnia 25 października włączyliśmy się w III Międzynarodową edycję VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania na przerwie – „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Podczas wszystkich przerw tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość czytać lub wysłuchać czytanych książek. Uczniowie klas II – V swoją strefę czytania mieli w czasie dwóch pierwszych przerw, kiedy to wspólnymi siłami przeczytali baśń Hansa Christiana Andersena "Słowik". Znajomość przeczytanej baśni mogli później sprawdzić rozwiązując quiz.

Zwycięzcami z największą liczą punktów były uczennice:

- Lena Jakubczyk - kl. II,

- Antonina Bogusz - kl. III,

- Hanna Grzybek - kl. IV,

- Maja Stępniak - kl. V.

Uczennice otrzymały nagrody książkowe, które szkoła otrzymała w ramach współpracy z Księgarnią Tuliszków.

Długa przerwa był to czas na posiłek, ale chętni uczniowie mogli wtedy obejrzeć fragment ekranizacji lektury „Pan Tadeusz”.

Ostatnie przerwy w strefę czytania zamienili uczniowie klas VI – VIII. Podjęli oni próbę poznania "Pana Tadeusza". Epopeja została wybrana ze względu na Rok Polskiego Romantyzmu.

Lektorzy przedstawili fragmenty utworu Adama Mickiewicza od: przyjazdu głównego bohatera do domu, poprzez śniadanie, polowanie, grzybobranie, koncert Jankiela, aż po poloneza, który zamyka utwór.

Uzupełnieniem lektury były zadania, za których wykonanie zespoły klasowe miały otrzymać bonus. Zadania dotyczyły w/w książki i polegały na: rozwiązaniu krzyżówki o obyczajach szlacheckich, ułożeniu w kolejności chronologicznej losów Jacka Soplicy, dopasowaniu środków poetyckich w formie puzzli, grze "Ja mam, kto ma". Odpowiedni wpisane rozwiązania miały ujawnić kod nagrody. Pojedynek klas trwał przez przerwę i niestety to był czas niewystarczający na zadania. Uczniowie zrozumieli, że czytać można zawsze i wszędzie, ale szkolna przerwa jest za krótka.

Oczywiście „Przerwy na czytanie” nie mogło zabraknąć w naszych oddziałach przedszkolnych i w klasie I, gdzie książki dzieciom czytali uczniowie klas starszych.

Dodatkowo aby zachęcić do czytania uczniowie mieli możliwość wymienienia się książkami i zabrania ich do poczytania w domu.

Wydarzenie przygotowane zostało przez panie: Dorotę Matuszczak,  Agnieszkę Wrzosek, Monikę Mastalską.