Całkiem nowe – święta nietypowe

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Idzikowicach pod kierunkiem nauczycielek pani Doroty Matuszczak i pani Dominiki Kwaśniak uczestniczyć będą w całorocznym projekcie „Całkiem nowe – święta nietypowe”.

Wprowadzenie innowacji pedagogicznej pozwoli uczniom poznać ciekawe dni w roku, inne od tradycyjnie obchodzonych świąt. Sprzyjać będzie wszechstronnemu rozwojowi, pozwoli twórczo i kreatywnie działać na zajęciach oraz uatrakcyjni proces dydaktyczny.

Realizacja programu będzie trwała od września 2022 roku do czerwca 2023 roku.

Jeden dzień w miesiącu będzie poświęcony na obchody wybranego święta:

- 23.09 – Dzień Spadającego Liścia

- 25. 10 – Dzień Kundelka

- 21.11 – Dzień Pozdrowień

- 15.12 – Dzień Herbaty

- 5.01 – Dzień Bitej Śmietany

- 16.02 – Dzień Poczty Polskiej

- 22.03 – Światowy Dzień Wody

- 29.04 – Międzynarodowy Dzień Tańca

- 18.05 – Międzynarodowy Dzień Muzeów

- 15.06 – Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

Poprzez działania praktyczne, zabawę, wycieczki uczniowie zapoznani zostaną z historią i obrzędowością danego święta oraz zachęceni zostaną do kultywowania tradycji obchodów tych ciekawych dni w roku.

23 września obchodziliśmy pierwsze z zaplanowanych świąt „Dzień Spadającego Liścia”. Uczniowie wybrali się na spacer do lasu, aby zaobserwować zmiany jakie niesie ze sobą początek jesieni w przyrodzie oraz pozbierać liście z różnych gatunków drzew.

Wspólne zabawy ruchowe przy jesiennej muzyce i piosenkach z wykorzystaniem kolorowych liści przyniosły dzieciom wiele radości. Uczniowie wysłuchali opowiadania Iriny Prokopienko pt: „Jak brzoza liście rozdawała” i rozwiązali  quiz o jesieni, następnie rozpoznawali nazwy drzew z których pochodziły przyniesione przez nich liście. Na zakończenie wykonali pracę plastyczną z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów.