Mały Miś w świecie wielkiej literatury.

„Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to innowacja pedagogiczna prowadzona przez panią Justynę Miązek w grupie 3-5- latków.. Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa. Podstawowym założeniem projektu jest rozwijanie kontaktu dzieci z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i stanowi radość dzieciństwa. Program zapewnia osiągnięcie celów edukacyjnych określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego

We współczesnej dobie wszechobecnej telewizji i komputeryzacji książka została odsunięta na plan dalszy. Chociaż wydawać by się mogło, że książka przeżywa swój kryzys to jednak nadal jest najważniejszym środkiem w dziedzinie przekazywania wiedzy. Czytanie jest zależne od indywidualnych zainteresowań i potrzeb, rozwija nie tylko sferę poznawczo-intelektualną ale wzbogaca również sferę moralno-społeczną dziecka.

Budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych u dzieci powinno być wspólną troską nauczycieli i rodziców. Tylko wspólna praca nauczycieli i rodziny przyniesie pożądany efekt w postaci dojrzałego czytelnika.

Projekt podzielony jest na poszczególne moduły:

• Mały Miś- czytajace przedszkolaki,
  • Misiowy Wolontariat,
  • Dzień Pluszowego Misia,
  • Mały Mis i Prawa Dziecka,
  • Bezpieczni z Małym Misiem,
  • Zmisiowany Dzień Matematyki,
  • Mali Przedsiebiorcy.

W pierwszym śródroczu zostały zrealizowane nastepuące moduły:

• Mały Miś- czytajace przedszkolaki- każdy z dzieci otrzymał dzienniczek, w którym musiał narysować ilustrację do przeczytanej wraz z rodzicami bajki w domu.Przedszkolaki poznawały książki oraz bajki w trakcjie różnych zajęć m.in. robiąc smoczą jamę dla Smoka wawelskiego czy też układając hronologicznie historyjkę o dzielnym szewczuku. Podsumowanie modułu odbyło się w lutym, gdyż to właśnie wtedy odbył się tydzień z bajkami. Zwięczeniem było rozdanie pamiątkowych dyplomów dla każdego dziecka.
  • Misiowy Wolontariat- przedszkolaki brały czynny udział w zbiórce nakrętek, karmy dla psów z Przytuliska w Drzewicy, zbiórce nowych rzeczy dla Domów Dziecka jak również wykonały kartki świateczne dla pensjonarjuszy Domu Opieki Spoecznej w Drzewicy.
  • Dzień Pluszowego Misia- 25 listopada uczciliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia wspaniałą zabawą ze swoimi pluszakami. Były konkursy i wspaniałe zabawy.