Szkoła do hymnu

Dziś, 08 listopada 2019 roku, dokładnie o godz. 11.11 nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Szkoła do hymnu”. W skupieniu, z pełną powagą, cała szkolna społeczność zaśpiewała wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Jednak zanim nastąpił ten podniosły moment, pani dyrektor odczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który szkoła otrzymała w związku
z ubiegłorocznym udziałem w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. Projekt realizowany był w dwóch oddziałach przedszkolnych, pod kierunkiem pani Justyny Miązek i Teresy Prasek. Obydwu paniom dyrektor szkoły wręczyła flagi państwowe, które szkoła otrzymała wraz z listem od Prezydenta, jako podziękowanie za zaangażowanie w realizację projektu.

Ponadto został odczytany list Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego. Oto fragment listu:

„11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska
po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także polskie szkoły za granicą w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne.

Kulminacją obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była akcja „Rekord dla Niepodległej”, którą Minister Edukacji Narodowej przygotował wraz z Radą Dzieci i Młodzieży. W ponad 24 tysiącach szkół w Polsce i placówkach polonijnych na całym świecie uczniowie oraz nauczyciele uroczyście odśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Inicjatywa wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy wiele zdjęć i filmów dokumentujących to radosne świętowanie. Tego dnia miliony uczniów i nauczycieli w kraju i za granicą tworzyło piękną, patriotyczną wspólnotę, dając wyraz dumy z bycia Polakami.

Chciałbym, aby ta wspaniała inicjatywa była kontynuowana także w tym roku szkolnym. Wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu”i wspólnego zaśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w piątek,8 listopadao symbolicznej godzinie 11:11”.

Dzisiejszy udział w akcji był wstępem do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W poniedziałek, 11 listopada, szkolna delegacja będzie uczestniczyła w gminnych uroczystościach, a 12 listopada w szkole odbędzie się świąteczny apel podkreślający nasz patriotyzm.