Bezpieczny przejazd - „Szlaban na ryzyko!”

W środę, 23 października odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i drogowych oraz właściwego zachowania na terenach kolejowych w związku z kampanią społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Należy podkreślić, że to już XI edycja.

„Prowadzona akcja jest jedną z największych tego typu w Europie. Skala działań oraz ich społeczna rozpoznawalność spotkały się z uznaniem na arenie międzynarodowej. 5 lutego 2015 r. w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską”. – www.intercity.pl

Głównymi założeniami kampanii są:

• odnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych;
  • zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego;
  • minimalizacja liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych;
  • kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych. - https://www.bezpieczny-przejazd.pl

Zajęcia prowadzone były przez przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. w Idzikowicach :

• panią Justynę Bogusz – dyżurną ruchu (także nauczyciela przedmiotów zawodowych związanych koleją w ZSP im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Drzewicy)
  • oraz
  • pana Krzysztofa Siankowskiego – zawiadowcę ds. inżynierii ruchu

Niezwykle interesująco prowadzone zajęcia urozmaicone były projekcją filmów i ich analizą. Pan zawiadowca ponadto zachęcał uczniów do aktywnego włączenia się w omawianie pokazanych sytuacji dotyczących m. in.:

• poprawnego i niewłaściwego zachowania się na przejazdach kolejowych zarówno pieszych, jak i kierowców (także o brawurze kierowców przy przejeżdżaniu przez przejazd);
  • zabaw dzieci i młodzieży w pobliżu torów kolejowych (w tym np. obrzucania jadących pociągów kamieniami) oraz konsekwencji wynikających takiego zachowania;
  • złego zachowania pasażerów w pociągu;
  • przechodzenia przez tory kolejowe w miejscach niedozwolonych;

Zajęcia były także okazją do realizacji tematyki doradztwa zawodowego. I tak uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca zawiadowcy i dyżurnego ruchu. Poza tym pani Justyna poinformowała, że w ZSP im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Drzewicy można rozpocząć naukę  związaną z transportem kolejowym. Ponadto padły wstępne deklaracje dotyczące wycieczki uczniów na PKP Idzikowice. Chętnie skorzystamy z zaproszenia naszych gości, by dokładniej poznać organizację pracy, wykorzystywane urządzenia i inne istotne dla prawidłowego działania ruchu kolejowego informacje.

Na zakończenie wszyscy uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych otrzymali książeczki, linijki odblaskowe i inne gadżety związane z bezpieczeństwem.

Bardzo dziękujemy za znakomitą lekcję bezpieczeństwa.