Code Week - podsumowanie

Szkoła Podstawowa w Idzikowicach brała udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.

Główną ideą stojącą za wydarzeniem było promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

W dniach 10 – 18 października przeprowadziliśmy zajęcia w klasach I – VIII oraz oddziałach przedszkolnych dzieci sześcioletnich i 3-5 latków. Głównymi tematami realizowanymi na zajęciach były: podstawowe pojęcia związane z programowaniem, zajęcia bez elektryczności, zabawy związane z kodowaniem, programowanie, sztuka i kreatywność, zwiększanie motywacji i podnoszenie świadomości. W oddziałach przedszkolnych i klasach młodszych (I i III), nauczyciele prowadzili zajęcia z kodowania na edukacji przyrodniczej z wykorzystaniem kart pracy oraz tablicy interaktywnej. Dodatkowo uczniowie klas młodszych na edukacji informatycznej oprócz kodowania bez elektryczności uczyli się programowania w Scratch – zmieniali postać duszka, tło oraz wprowadzali animacje. W klasach IV – VIII zajęcia CodeWeek prowadzone były na matematyce, informatyce, języku polskim, języku angielskim, przyrodzie, historii, wychowaniu do życia w rodzinie. Wykorzystano m. in.: ćwiczenia w kodowaniu cyfr, tworzeniu i odczytywaniu liczb zapisanych w postaci kodu, wyszukiwaniu dzielników liczb w różnych działaniach arytmetycznych, zapisywaniu dat na osi czasu, przyporządkowywania dat do odpowiedniej ery, odkodowywania dat wydarzeń historycznych, kodowaniu rysunków, graficzne dyktando, gra online ‘Code monkey. Na informatyce zaś uczniowie wykorzystywali program Scratch do napisania programów.

Zajęcia z wykorzystaniem różnorodnych pomocy dydaktycznych cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Nauczyciele prowadzący lekcje z kodowania i programowania to: Jolanta Adamska, Bożena Fiderek, Anna Jakubczyk, Dominika Kwaśniak, Monika Mastalska, Dorota Matuszczak, Justyna Miązek, Agnieszka Składowska, Sławomir Tomaszewski, Teresa Prasek, Agnieszka Winecka.

Choć realizacja zajęć z kodowania i programowania odbywała się w związku z udziałem szkoły w Europejskim Tygodniu Kodowania, to nie oznacza, że na tym poprzestaniemy. W dalszym ciągu będziemy realizować taką tematykę na różnych przedmiotach nauczania.