"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy"

„ Wie o tym Iza, Zosia i Krzyś,

że sprzątać należy nie tylko dziś!”

23 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Idzikowicach wzięli udział w akcji „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy” – która miała na celu posprzątanie terenu w pobliżu naszej szkoły. Akcja była zorganizowana w ramach ogólnopolskiego sprzątania świata, który przypadł w tym roku na 21-22 września. Nasza placówka zaplanowała sprzątanie na 23 września, ponieważ chcieliśmy w ten sposób uczcić  także Dzień Spadającego Liścia, a zarazem początek astronomicznej jesieni. W klasach nauczyciele przeprowadzili pogadanki dotyczące zasadności wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji, dzięki której zostanie posprzątany „świat wokół nas”. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie zostali wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci i razem z wychowawcami udali się na wcześniej wytyczone trasy. Najmłodsi sprzątali teren przyszkolny, starsi udali się do pobliskiego lasu oraz okolicznych rowów i skwerków. W wyniku tej akcji uzbieraliśmy kilkanaście worków śmieci. Przy okazji tej akcji odbyły się pogadanki dotyczące potrzeby segregowania odpadów, a także ponownego ich wykorzystywania – recyklingu. Na zakończenie wszyscy uczniowie spotkali się przy ognisku, gdzie mogli upiec sobie kiełbaski, chlebek i jabłka. Za przygotowanie ogniska i zapewnienie przy nim bezpieczeństwa odpowiedzialni byli najstarsi uczniowie z klasy VIII z wychowawczynią.