Czy w śniegu jest woda?- eksperymenty z lodem oraz śniegiem.

W ramach Drzewickich Grantów Oświatowych odbyły się kolejne zajęcia pt. " Czy w śniegu jest woda?- eksperymenty z lodem oraz śniegiem". Każda przeprowadzona zabawa badawcza niesie ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co w rezultacie wspiera proces uczenia się. Najlepiej, bowiem zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Zabawy te wywierają korzystny wpływ na różne sfery rozwoju dziecka, m.in. sferę aktywności twórczej. Dzieje się tak, ponieważ dziecko podejmując zabawę badawczą staje przed określonym problemem, którego rozwiązanie jest bezpośrednim celem samej zabawy.

Dzieci  zgłębiały tajniki wody, śniegu oraz lodu. Przedszkolaki  z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty.

Pierwszym etapem zajęć było badanie właściwości śniegu- co sprawiło wielką radość. Następnie włożyliśmy śnieg do słoika i postawiliśmy na kaloryferze. Dzieci obserwowały jak sie roztapia. Kolejny etap zajęć to doświadczenia z lodem:

• malowanie lodu oraz śniegu farbami,
  • obserwowanie zjawiska zachodzącego  podczas gdy na lód posypiemy sól,
  • malowanie rysunków kolorowym lodem ( dzień wcześniej przedszkolaki zabarwiły wodę farbami i wstawiły do zamrażalnika).

Zabawy z wodą, śniegiem, lodem bardzo podobały się naszym odkrywcom. Zachęcam dzieci i rodziców do organizowania podobnych zabaw w domu!