„100 flag dla Niepodległej”

W ramach świętowania ,,Roku Niepodległej", a tym samym w związku z realizacją projektu ,,Godność, wolność, niepodległość", uczniowie naszej szkoły we współpracy z wychowawcami wykonali 100 biało-czerwonych flag.

Flagi wykonane zostały z papieru, z użyciem kleju, zamocowane na plastikowych patyczkach. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się do pracy.

Przedstawiciele klas VIII i VII wręczyli przygotowne flagi mieszkańcom Idzikowic, Brzuzy i innych miejscowości przed kościołem św. Mikołaja w Libiszowie. Zarówno darczyńcy, jak i obdarowani byli bardzo dumni, że są Polakami i poprzez takie drobne działania mogli oddać hołd Niepodległej.

Warto przypomnieć, że: "Barwy Rzeczypospoliteh Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Od 2004 roku 2 maja jest w Polsce oficjalnie obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

(...Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. W ustawie podano: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.” Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę, w której sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, ale w 1927 odcień koloru czerwonego został zmieniony na cynober, ten sam kolor został użyty w definicji flagi w ustawie z 1955. Kolory flagi zostały ponownie zmienione ustawą z 31 stycznia 1980". /źródło: wikipedia/ Pozostały więc barwy: biel i czerwień.