Szkoła Podstawowa w Idzikowicach

Wieczornica ,,Z pieśnią przez dzieje''

Dnia 9 listopada odbyla się wieczornica pod hasłem ,, Z pieśnią przez dzieje". Było to kolejne działanie w ramach projektu ,,Godność, wolność, niepodległość".

Przybyli na nią goście: sołtysi Idzikowic i Brzuzy, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą panią Danutą Owsińską, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Idzikowic z przewodniczącą Zofią Pecyną , pani  Anna Konecka z Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w  Drzewicy, mieszkańcy Idzikowic, Brzuzy, rodzice uczniów, nauczyciele, uczniowie. 

Dyrektor szkoły powitała wszystkich zebranych i zapoznała z przebiegiem uroczystości. Następnie zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem obejrzeli patriotyczny występ uczniów naszej szkoły. Wszyscy przypomnieli sobie trudne, nawet tragiczne momenty z historii naszego kraju, walkę Polaków o wolność i sam radosny moment odzyskania niepodległości dnia 11 listopada 1918r. Następnie uczestnicy wieczornicy otrzymali śpiewniki z pieśniami patriotycznymi. Wszyscy poczuli się jedną rodziną. Śpiewały dzieci, dorośli, śpiewali najstarsi mieszkańcy wsi.

Ciekawym elementem spotkamia były wspomnienia z dawnych lat. Głos zabrała p. dyrektor Anna Jakubczyk przybliżając postać Tadeusza Bogusza - dawnego mieszkańca Idzikowic, jego wspomnienia z czasów minionych. Swoje wspomnienia przedstawiła też pani Teresa Jurczyszyn - emerytowana nauczycielka, mieszkanka Idzikowic. Odczytane zostały też wspomnieniowe wiersze pana Tadeusza Bogusza z tomików „Zapiski stare i nowe wyjęte z szuflady życia”. W swoich wierszach oraz książce  „Historia rodziny Boguszów” oprócz tematyki osobistej przekazuje  istotne informacje historyczne.

Kolejnym punktem wieczornicy było obejrzenie wystawy ,,Ocalić od zapomnienia". Z wielkim zainteresowaniem wszyscy oglądali zgromadzone eksponaty, w tym te najstarsze mające ponad 100 lat. Wśród eksponatów znalazły się m.in.: książka – „365 obiadów” wyd. 1918 r., książeczka wojskowa z 1920 r., zdjęcia – kobiety w strojach ludowych z 1923 oraz z 1935 r. Uczniowie mogli porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wsi, zapytać o zgromadzone na wystawie przedmioty, do czego służą, np. kołowrotek, przęślica czy motowidło.

Ta niezwykła lekcja patriotyzmu zakończyła się wspólnym spotkaniem przy słodkim stole przygotowanym przez Radę Rodziców i Rady Klasowe, za co bardzo dziękujemy.

Składamy wdzięczność wszystkim osobom, które udostępniły pamiątki rodzinne do zorganizowania naszej wystawy.. 

Na pewno warto podejmować tego typu działania, łączyć pokolenia,  a przede wszystkim doceniać to, co najcenniejsze - wolność!