Bezpieczni na co dzień

Jednym z nadrzędnych zadań Szkoły Podstawowej w Idzikowicach jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz nauka bezpiecznego zachowania w szkole i poza szkołą. Dlatego też od lat w proces nauczania wpisuje się zadania priorytetowe związane m.in. z szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa.

21 września zorganizowano w placówce po raz kolejny Dzień Bezpieczeństwa, w bieżącym roku szkolnym pod hasłem „Bezpieczni na co dzień”. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia była p. dyrektor Anna Jakubczyk we współpracy z nauczycielami: p. Bożeną Fiderek, p. Dorotą Matuszczak i p. Teresą Prasek.Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji, a każda z klas miała do wykonania i zaprezentowania określone zadanie.

Dzień rozpoczął się apelem i prezentacją multimedialną o ruchu drogowym przygotowaną przez uczniów klasy VII. Następnie uczniowie z wychowawcami opracowali zasady bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach.

O godzinie 9.00 odbył się próbny alarm przeciwpożarowy w obecności strażaków z KPP Straży Pożarnej w  Opocznie. Następnie panowie: starszy ogniomistrz Jacek Matysiak, starszy ogniomistrz Kazimierz Musiał oraz strażak Tomasz Pietrzyk opowiedzieli uczniom  o pracy strażaka i zaprezentowali sprzęt jakim posługują się na co dzień w swojej pracy. Uczniowie mieli możliwość  spróbowania swoich sił w użyciu profesjonalnego sprzętu gaśniczego i ratującego życie.

Kolejną niespodzianką dla uczniów była wizyta policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Opocznie oraz Miasteczka Ruchu Drogowego z WORD w Piotrkowie Trybunalskim.

Panowie: młodszy aspirant Piotr Ogłoziński, sierżant  Adrian Mijas i Grzegorz Szafrański  przeprowadzili najpierw pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz właściwego zachowania się w kontakcie  z osobami nieznajomymi, a następnie uczniowie klasy V odbyli egzamin na kartę rowerową. Na zakończenie tej wizyty uczniowie klas 0 – III oraz najmłodsze przedszkolaki wystąpili w krótkiej części artystycznej. Uczniowie klas I – III z rąk policjantów odebrali znaczki odblaskowe oraz dyplomy w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej PZU „Odblaski” do której przystąpiła placówka.

Na zaproszenie dyrekcji szkoły odpowiedziało również Pogotowie Ratunkowe ze SP ZOZ Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Opocznie.  Ratownicy medyczni pan Mariusz Wójcik i pan Piotr Szczodry w bardzo przystępny sposób opowiedzieli o zasadach udzielania pomocy przedmedycznej, a następnie przeprowadzili ćwiczenia praktyczne, podczas których uczniowie wykazali się swoimi umiejętnościami. Klasa VIII zaprezentowała scenki, które zostały opatrzone fachowym komentarzem ratowników. Dodatkową atrakcją dla uczniów było obejrzenie wnętrza karetki oraz zmierzenie sobie pulsu.

Aby zregenerować siły po intensywnie spędzonym dniu uczniowie mogli posilić się kiełbaskami z grilla sfinansowanymi i przygotowanymi przez Radę Rodziców oraz rodziców uczniów.

W ramach podziękowania p. dyrektor wręczyła wszystkim zaproszonym służbom pamiątkowe dyplomy oraz wyraziła słowa uznania dla tych, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego dnia.