Drzewickie Granty Oświatowe przyznane

"11 stycznia 2017 r. na sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Drzewicy odbyło się spotkanie z laureatami I edycji konkursu o przyznanie „Drzewickich Grantów Oświatowych” (DGO)".

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Idzikowicach będę realizowali projekt "Cudze chwalicie, swego nie znacie - tradycje opoczyńskie. W ramach realizacji projektu odbędą się zajęcia pozalekcyjne dla chętnych uczniów naszej szkoły, w celu rozwijania zainteresowań oraz pogłębiania wiedzy na temat folkloru regionu opoczyńskiego, zdobywania praktycznych umiejętności w zakresie tworzenia rękodzieła artystycznego.  Odbędą się też  zajęcia warsztatowe dotyczące: tradycji kulinarnych, zwyczajów i zdobnictwa artystycznego. Uczniowie będą mogli w sposób aktywny uczestniczyć w rekonstrukcji obrzędu – wesele opoczyńskie - swaty. Poznają przyśpiewki i piosenki  regionu. Odbędzie się też wycieczka do Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz międzyszkolny konkurs plastyczny na temat: ,,Obrzędy regionu opoczyńskiego”. Szkoła planuje realizację projektu we współpracy z innymi podmiotami.

Główne cele projektu:

- przybliżenie uczniom historii, kultury i tradycji regionu opoczyńskiego

- rozbudzanie poczucia tożsamości regionalnej

- aktywne uczestnictwo w tworzeniu rękodzieła

- kształcenie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej

- poznawanie gwary opoczyńskiej

- poznawanie obrzędów typowych dla regionu, aktywne uczestnictwo w ich odtwarzaniu

- integracja uczniów, rodziców i dziadków oraz społeczności lokalnej na rzecz wspólnego dobra – małej lokalnej ojczyzny

- wspólne przygotowywanie Pikniku Rodzinnego z folklorem w tle.

Koszt projektu wyniesie 4591,91 zł, w tym kwotę 4 091,91 otrzymamy od organu prowadzącego szkołę - Gminy i Miasta Drzewica.

Projekt reazlizować będą nauczyciele:

Agnieszka Składowska - koordynator projektu

Dorota Matuszczak