Święto książki

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, odbył się w naszej szkole wyjątkowy apel, poświęcony promocji czytelnictwa. Ten symboliczny dzień został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku, aby uczcić wybitne osiągnięcia literackie oraz podkreślić znaczenie ochrony praw twórców.

Jako wstęp pani Monika Mastalska przeczytała wszystkim wzruszający tekst "Czesio i przygody w książce", który przybliżył magię czytania i świat książek. Tekst pokazał, jak ważne jest rozwijanie zamiłowania do czytania od najmłodszych lat i jak książki mogą być fascynującymi towarzyszami w czasie nauki i zabawy.

Po tym wstępie przyszedł czas na konkurs „Pięknego Czytania”. W czasie ostatnich dni pani Agnieszka Składowska i pani Dorota Matuszczak przeprowadziły eliminacje klasowe, wyłaniając jedną osobę do konkursu. Poszczególne klasy były reprezentowane przez:

• Oliwię Kowalska – klasa II,
  • Maję Czarnecką – klasa III,
  • Antoninę Bogusz – klasa IV,
  • Marcela Panfila – klasa V,
  • Natalię Badurę – klasa VI,
  • Kingę Róg – klasa VII,
  • Miłosza Bartyzela – klasa VIII.

Uczniowie czytali fragment książki Beaty Ostrowickiej „Zaczarowane podróże” . Komisja konkursowa w składzie: pani Agnieszka Składowska, pani Dorota Matuszczak, Alicja Cabaj uczennica klasy VII oraz Piotr Rogulski uczeń klasa VIII oceniała wyrazistość czytania, płynność, intonację i rozumienie tekstu. Mistrzowie „Pięknego Czytania” zostali wyłonieni w dwóch kategoriach: w klasach II-IV zwyciężyła Antonina Bogusz, natomiast w klasach V-VIII Marcel Panfil. W nagrodę zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez szkołę. Natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz zakładki do książki wydrukowane na szkolnej drukarce 3D, którą otrzymaliśmy w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” .

W trakcie apelu odbył się również quiz, który sprawdził wiedzę uczniów na temat baśni oraz literatury. Zadawane pytania były ciekawe i inspirujące, a odpowiedzi pełne entuzjazmu i zaangażowania. Uczniowie za poprawną odpowiedź byli nagradzani słodkim upominkiem.

Kolejną akcją promującą czytelnictwo, która będzie trwała do końca kwietnia jest możliwość zapoznania się przez uczniów z ofertą książkową Księgarni i Hurtowni Taniej Książki - Tuliszków oraz Księgarni Drugi Tom.

Nauczycielkami odpowiedzialnymi za zorganizowanie obchodów tego dnia były: pani Monika Mastalska, pani Dorota Matuszczak i pani Agnieszka Składowska.