Akcja Żonkile

19 kwietnia 2024 roku minęła 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Idzikowicach razem z wychowawczynią panią Dorotą Matuszczak po raz trzeci wzięli udział w społecznej akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Polin w Warszawie.

W tym roku szkolnym postanowili włączyć do obchodów tej rocznicy całą społeczność uczniowską. Przygotowali apel podczas, którego uczennice Maja Czarnecka i Lena Kowalska przedstawiły krótkie informacje na temat istoty tej akcji. Następnie uczniom i nauczycielom zostały wręczone papierowe żonkile – symbol akcji, które wszyscy przypięli sobie na znak szacunku i pamięci o walczących i poległych w tym powstaniu.

W tym roku uczniowie klasy II i III obejrzeli film animowany „Pamięć drobinek” zrealizowany przez Hi – Story na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej. Opowiadanie poparte było kartami pracy dzięki którym uczniowie:

• mieli możliwość głębszego zrozumienia treści,
  • dzielili się wrażeniami,
  • rozpoznawali swoje emocje,
  • rozwijali wizualna wyobraźnię.

Na podsumowanie pracy wykonali wspólny płomień pamięci, który przedstawiał miłe wspomnienie z ich życia.