Rekolekcje wielkopostne 2024

Rekolekcje wielkopostne w naszej szkole odbyły się w dniach 13-15 marca 2024 roku. Nauki rekolekcyjne prowadził ks. Bartłomiej Goździewski z Radomia, którego  przedstawiła i powitała pani dyrektor.

Każdy dzień rekolekcji rozpoczynał się od wspólnej modlitwy i śpiewu piosenki religijnej pt. „Przepraszam Cię, Boże w skrzywdzonym człowieku”. Pierwszego dnia ks. Bartłomiej zwrócił uwagę uczniów na 3 ważne słowa: przepraszam, proszę, dziękuję
i w związku z tymi, ważnymi w życiu każdego człowieka, słowami, zadawał pytania. Ciekawą atrakcją był dla dzieci plecak, z którego losowały różne przyrządy do ćwiczeń fizycznych oraz przedmioty kultu religijnego (różaniec, modlitewnik). Syntezą było stwierdzenie: „każdy potrzebuje rozwoju fizycznego, ale też duchowego”.

Na zakończenie pierwszego dnia rekolekcji uczniowie poznali „Przypowieść o synu marnotrawnym” w formie bajki, która wyjaśnia, że Pan Bóg jest miłosiernym Ojcem i przebacza grzechy w sakramencie pokuty. Kolejną bajką była „Przypowieść o siewcy”. Siewca to Pan Jezus, a gleba to nasze serca. Na następny dzień uczniowie mieli wykonać mały krzyż.

Drugiego dnia rekolekcji ksiądz zwrócił uwagę na przygotowane przez uczniów krzyże, które są znakiem naszej wiary. Tego dnia uczniowie poznali kolejną przypowieść „O domu na skale”, z której płynie nauka, że jeśli mamy mocne fundamenty naszej wiary
i opieramy je na Chrystusie (modlimy się, zachowujemy przykazania), to nasza wiara przetrwa każdy sztorm.

Świadectwem swojej wiary w krótkim nagraniu filmowym podzieliła się znana aktorka i tancerka – Ida Nowakowska. Po śmierci swojego taty, zawierzyła swoje życie Panu Bogu. Podobnie Kamil Stoch – polski sportowiec, który modli się przed każdymi zawodami przypomniał ważne chrześcijańskie zdanie: „Jeśli Bóg na pierwszym miejscu, to wszystko na właściwym”.

W ostatnim dniu rekolekcji ksiądz zaproponował uczniom zabawę w tworzenie pajęczyny z nici, która symbolizować ma drogę do Pana Boga, po której wszyscy obejrzeli muzyczną bajkę o zagubionej owcy.

Na zakończenie rekolekcji, przy zapalonej świecy i wzniesionych, ręcznie wykonanych krzyżach, przeżyliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po którym uczniowie podziękowali za wygłoszone nauki rekolekcyjne w naszej szkole i życzyli błogosławionych Świąt Wielkanocnych.