STARE KINO DZIECIOM

Uczniowie klas II – VI we wtorek 19 marca wzięli udział w warsztatach pn.”Stare Kino Dzieciom” prowadzonych przez pana Dariusza Piwowarskiego.

Warsztaty składały się z trzech modułów:

• Jak powstała kreskówka?
  • Kinooperator.
  • Projekcja kreskówki.

Uczniowie dowiedzieli się jak powstała animacja, ile trzeba było wykonać rysunków na projekcję 10 – minutowej bajki. Super zabawą było samodzielne narysowanie własnej kreskówki według wskazówek prowadzącego.

W drugiej części pan Dariusz opowiedział dzieciom na czym polegał już nieistniejący zawód kinooperatora, który przed laty sam wykonywał. Uczniowie pod okiem kinooperatora przycinali taśmę filmową i oglądali jej zapis pod światłem. Następnie uczyli się przewijać taśmę na ręcznej przewijarce.

W ostatniej części warsztatów obejrzeli na projektorze z lat siedemdziesiątych po jednym odcinku bajki „Bolka i Lolka” oraz „Reksia”.

Na zakończenie odbył się konkurs wiedzowy, podczas którego uczniowie musieli wykazać się znajomością pojęć omawianych podczas warsztatów. Za poprawną odpowiedź każdy otrzymywał w nagrodę animację Bolka do pokolorowania w domu.

Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak wyglądał sprzęt kinowy sprzed wielu laty, m.in.: kamera filmowa, taśma filmowa, projektor filmowy, szpula, sklejarka, przewijarka ręczna oraz kolumna.

Warsztaty te miały walory dydaktyczne, a także były świetną zabawą dzięki miłej atmosferze stworzonej przez prowadzącego.