Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia to data, która co roku zyskuje na znaczeniu na całym świecie. To Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, które celebruje niesamowite działania i poświęcenie wolontariuszy. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do uhonorowania i podziękowania wolontariuszom za ich bezinteresowną pracę. Wolontariat ma kluczowe znaczenie dla realizacji celów społecznych i środowiskowych, a także w kształtowaniu lepszego świata.

W ramach obchodów tego święta, pani Monika opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadziła z uczniami rozmowę, w której zapytała o kilka informacji dotyczących wolontariatu: m.in. czym jest wolontariat, jakie cechy posiada wolontariusz, co stanowi istotę pomagania drugiemu człowiekowi, jak możemy pomagać innym oraz co wolontariat daje osobom pomagającym. Zachęciła także uczniów i przedszkolaków do udziału w akacji "Serce pełne dobroci" - polegającej na przyklejeniu małego czerwonego serduszka na przygotowanej planszy dużego serca za każdy bezinteresowny gest pomocy wykonany w domu, w szkole, czy na ulicy.

Największą niespodzianką tego dnia była wizyta pana Sławomira Telusa, który jest honorowym dawcą krwi, Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK PKP Idzikowice, pełniącym także funkcję wiceprzewodniczącego HDK PCK Rejonowej Rady Krwiodawców Opoczno-Tomaszów Mazowiecki. Poza tym wolontariuszem prowadzącym m. in. zajęcia z dziećmi i młodzieżą.

Pan Sławomir podczas rozmowy przedstawił dzieciom ważną rolę wolontariatu w swoim życiu oraz to ile zyskuje nie tylko poprzez pomoc innym, ale również poprzez osobisty rozwój, zdobywanie doświadczeń życiowych i zawodowych oraz budowanie satysfakcji z własnego wkładu w dobro społeczności.

Jako Wolontariusz pan Sławomir zaprosiła nas do współuczestniczenia w akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”. Przekazał nam również pakiety informacyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży potrzebne do przeprowadzenia lekcji promujących honorowe krwiodawstwo.

Na zakończenie zostało panu Sławomirowi przekazane podziękowanie od pani dyrektor oraz dzieci, co wywołało ogromne wzruszenie naszego gości.

Ale to nie wszystko... w przeddzień mikołajek, przedszkolaki otrzymały od Dziadka Sławka czekolady.

Serdecznie dziękujemy i życzymy Panu Sławomirowi dalszego, nieustannego zaangażowania w działania wolontariackie oraz wszelkiej pomyślności na każdy dzień.