Energia i jej przemiany - Labolatoria Przyszłości

Podczas lekcji fizyki 26 października 2023 roku uczniowie klasy VIII wykorzystali pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tym razem tematem przewodnim była energia i jej przemiany. Uczniowie pracowali w zespołach z wykorzystaniem: zestawu naukowego STEM – ENERGIA oraz Simple Machines.

Przeprowadzając doświadczenia z wykorzystaniem pierwszego zestawu uczniowie utrwalali zagadnienia o energii i kształtowali umiejętności w zakresie ćwiczeń naukowych i inżynieryjnych, takich jak: zadawanie pytań i określanie problemu, planowanie i przeprowadzanie badań, formułowanie wyjaśnień i projektowanie rozwiązań oraz poznali zasady bezpieczeństwa w laboratorium. Podczas zajęć uczniowie obserwowali:

• przemianę energii potencjalnej w kinetyczną pojazdu zjeżdżającego z równi pochyłych o różnych wysokościach,
  • co dzieje się z energią, kiedy zderzą się dwa obiekty – energia zostaje przeniesiona z jednego obiektu na drugi,
  • czy można magazynować energię i przenosić ją z jednego obiektu na inny, np. energia potencjalna może być zmagazynowana jako energia chemiczna, która może stać się energią elektryczną,
  • przemiany energii mechanicznej w światło, dźwięk i energię cieplną,
  • wielokrotne przekazywanie energii, w różnych formach.

Drugi zestaw posłużył uczniom do zbudowania zgodnie z instrukcją platformy z dźwigiem. Podczas kręcenia korbą przy podnoszeniu dźwigu wykonywana była praca mechaniczna, która wraz ze wzrostem wysokości ulegała przemianie w energię mechaniczną.

Na zajęciach uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i umiejętnościami. Taka forma nauki poprzez zabawę i praktyczne wykorzystanie zdobytej wcześniej wiedzy pozwoliła urozmaicić lekcję i zachęcić uczniów do pogłębiania swojej wiedzy.