Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023

Szkoła Podstawowa w Idzikowicach znalazła się w gronie placówek, które otrzymały dofinansowanie na na zakup książek do oddziałów przedszkolnych oraz działania promujące czytelnictwo.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” to kontynuacja programu rządowego (z lat 2016-2020), którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw. Wsparcie otrzymaliśmy w ramach Priorytetu 3 Programu w Kierunku interwencji 3.1."

Kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa wynosi 1.200,00 zł

Wysokość finansowego wkładu własnego organu prowadzącego (Gminy Drzewica) wynosi 300,00 zł

Całkowity koszt realizacji zadania: 1.500,00 zł.

Opis planowanych w oddziałach przedszkolnych działań, wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci:

1. Udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”, którego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci w całej Polsce i za granicą. W ramach projektu zamierzamy zrealizować następujące moduły: Zmisiowane zajęcia, Mały miś i zdrowe nawyki; Spacerki literackie.
  2. Udział w tygodniowym projekcie „Książka”, którego celem jest budzenie zainteresowania książką poprzez zabawy słowne, literackie, teatralne, muzyczne, plastyczne i techniczne.
  3. Zorganizowanie kiermaszu książek dla dzieci.
  4. Zajęcia w bibliotece szkolnej – spotkanie z bibliotekarką, poznanie zbiorów biblioteki, przeglądanie książek.
  5. Udział w akcji „Przerwa na czytanie” – uczniowie czytają dzieciom książki.

Działania, które wskazują na współdziałanie w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną:

1. Zorganizowanie wycieczki do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Drzewicy.
  2. Przekazywanie informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo, organizowanych  w Bibliotece Publicznej
    w Drzewicy.
  3. Zorganizowanie spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój dzieci.
  4. Przygotowanie dzieci do „Konkursu Recytatorskiego o Złote Pióro Znanych i Lubianych Pisarzy” organizowanego przez MDK w Opocznie.

Poniżej link do oficjalnego komunikatu wraz z listą szkół, które otrzymały dofinansowanie: