Z radiowcem o spełnianiu marzeń

24 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie online  z panem Konradem Traczykiem – dziennikarzem, prezenterem i reporterem ogólnopolskich stacji radiowych – m. in. Eski i SuperNovej.  Gość, na zaproszenie Agnieszki Wrzosek, podzielił się refleksjami na temat swojego zawodu z uczniami klas II-VIII.

Spotkanie rozpoczęła  dyrektor szkoły - pani Anna Jakubczyk, która powitała niecodziennego gościa. Zaznaczyła, że to historyczne wydarzenie w dziejach szkoły, która pierwszy raz w swoich "murach”  gości przedstawiciela ogólnopolskich mediów. Dalszą część spotkania profesjonalnie  poprowadzili uczniowie klasy VII i VIII:  Piotr Rogulski i Klaudia Godzik, którzy zaprezentowali swoje konferansjerskie umiejętności. Płynnie i zdecydowanie zadawali  gościowi przygotowane przez uczniów pytania. Dowiedzieliśmy się, że Pan Konrad  pracuje w grupie ZPR, do której należą rozgłośnie: Eska, Eska Rock, Radio Plus, Vox FM i Super Nova. Podkreślił, że  od 2021 roku można słuchać go  w Radiu Eska, a od kwietnia 2022 – w SuperNovej.  Jak sam przyznaje, ten zawód wymaga od niego otwartości na drugiego człowieka, odwagi, ale przede wszystkim rzetelności, by wszystko było przekazywane zgodnie z prawdą – w końcu podejmuje się tematów istotnych dla społeczeństwa –mówi o  prawie, zdrowiu czy ekonomii.
Młodzież poznała różnicę między obowiązkami prezentera, a reportera. Gość podkreślił, że w tym zawodzie praca ma charakter zadaniowy o zróżnicowanym dobowym czasie. Opowiedział, jak wygląda dzień pracy w radiu, a także jak przygotowuje się do wejść na żywo podczas programów w SuperNovej. Zapoznał uczniów z terminologią typową dla swojego zawodu: kolegium redakcyjne, surówka, żywiec (live). Reporter zdradził uczniom, że najbardziej lubi w swojej pracy spotkania z nowymi ludźmi, ekspertami w jakiejś dziedzinie – bo to dobry moment, żeby pogłębić wiedzę nie tylko słuchaczy, ale i swoją. Pan Konrad zaznaczył, że praca w mediach to nie tylko tematy polityczne, społeczne, ekonomiczne, newsy z życia show biznesu, ale również spotkania z gwiazdami. Wspominał rozmowy z:  Skolimem, Marcinem Czerwińskim, Dawidem Kwiatkowskim, Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, zespołem Sound n  Grace. Jak się okazało, praca w radiu pełna jest skrajnych emocji – z jednej strony pojawia się stres związany
z ewentualnymi pomyłkami, z drugiej zaś ten zawód przynosi radość.   Nie zabrakło także pytań o sposoby spędzania wolnego czasu, profesje, o których marzył w dzieciństwie, ulubiony przedmiot w szkole, a także tego, jakiej muzyki słucha pan Konrad.

Podczas spotkania gość wysoko ocenił także zdolności językowe uczniów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności podczas zadania z łamańcami. Podkreślił wartość nauki w życiu, czym zmobilizował słuchaczy do systematycznej pracy. Kilkukrotnie zaznaczył, że warto dążyć do spełniania swoich marzeń. Zwrcał uwagę, że wytrwałość i  ćwiczenia pozwalają osiągnąć wytyczone sobie cele.

Uczniowie, wspólnie z organizatorką, składają serdeczne podziękowania panu Konradowi Traczykowi za poświęcony czas,  ciekawe, inspirujące,  merytoryczne spotkanie oraz życzą spełnienia zawodowych marzeń.

Dodajmy, że spotkanie jest działaniem wynikającym z realizacji w br. szkolnym  innowacji pedagogicznej pt: "Informacja jako źródło sukcesu". Merytoryka spotkania wpisuje się również w realizowany przez szkołę Program doradztwa zawodowego.