Dzień Bezpieczeństwa

28 września odbyły się zajęcia w ramach Dnia Bezpieczeństwa. Założeniem zajęć było wyrobienie nawyku zachowania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach dnia codziennego.

Z tej okazji gościliśmy st. asp. Pawła Janika i asp. Michała Szczepanika  - funkcjonariuszy Posterunku Policji w Drzewicy  oraz mł. asp. Łukasza Surmę z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Policjanci zwrócili uwagę na:

• Poruszanie się po chodniku lub lewą stroną jezdni
  • Jazdę rowerem prawą stroną
  • Przechodzenie po pasach po całkowitym zatrzymaniu się poruszającego się pojazdu
  • W przypadku braku pasów przechodzenie przez jezdnię ze szczególną ostrożnością z kontrolowaniem lewej strony, prawej strony
    i powtórnie lewej
  • Niekorzystanie z telefonu w czasie przechodzenia przez jezdnię, w przeciwnym wypadku grozi kara mandatu za wykroczenie,
  • Unikanie tzw. wtargnięcia na jezdnię
  • Niekorzystanie ze słuchawek w przypadku jazdy rowerem, gdyż jadący powinien skupiać uwagę na tym, co dzieje się wokół, jak poruszają się inni użytkownicy dróg
  • Konieczność posiadania karty rowerowej, by przemieszczać się hulajnogą elektryczną ( jazda bez karty traktowana jest
    jako demoralizacja i może być powodem skierowania sprawy do sądu)

Policjanci zwrócili uwagę na obniżenie wieku do 10 lat osób, które podlegają odpowiedzialności karnej za swoje złe zachowanie w domu czy w szkole, czego konsekwencją może być umieszczenie dziecka w ośrodku wychowawczym lub podlegać kontroli kuratora.

Funkcjonariuszowi z komendy opoczyńskiej towarzyszył pies patrolowo-tropiący o imieniu Hugo. Pies służy 8 lat i pomaga w takich zadaniach, jak: zabezpieczanie meczów, patrolowanie ulic, tropienie przestępców, poszukiwanie zaginionych zwierząt, ludzi. Policjant wydawał komendy, typu: „waruj”, „równaj krok”, „siad”, „zostań”, a Hugo konsekwentnie je wykonywał. Dowiedzieliśmy się,  że pies służbowy ma zawodowe sukcesy.

W tym dniu odwiedzili nas również żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego: kpr. Radosław Szymański, st. szer. Damian Dziubek, st. szer. Grzegorz Deperas, st. szer. Paweł Kowalczyk. Przedstawili swoją jednostkę jako związek taktyczny do prowadzenia działań powietrzno-szturmowych i desantowo szturmowych. Opowiedzieli o swoich codziennych obowiązkach i zadaniach.  Pokazali swój ekwipunek wraz ze  sposobami ich użycia. Zaprezentowali zasady pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazali wyposażenie apteczki żołnierza. Dużą atrakcją cieszyły się pojazdy, którymi przybyli do nas goście.

Uczniowie wzięli również udział w innych działaniach towarzyszących: malowali znaki drogowe, tworzyli historyjki ukazujące działania poszczególnych służb bezpieczeństwa, oglądali tematyczne filmy edukacyjne, uczestniczyli w zajęciach z kodowania, układali puzzle, rozwiązywali zagadki.

W tym dniu została również sprawdzona szybkość  reagowania na potencjalne zagrożenie poprzez udział w próbnej ewakuacji. Zdaniem dyrektora szkoły, ewakuacja przebiegła sprawnie, bez paniki i zakłóceń.

Warto podkreślić, że przedstawiciele poszczególnych służb zachęcali do podejmowania pracy w swoich szeregach, a uczniowie mieli okazję poznać specyfikę tych zawodów.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa w czasie codziennej nauki w szkole i poza nią.

Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Posterunku Policji w Drzewicy, funkcjonariuszowi Komendy Powiatowej Policji  w Opocznie oraz żołnierzom 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego – na czele z Kierownictwem tychże służb, za pomoc w organizacji Dnia Bezpieczeństwa w naszej szkole.