Programowanie w szkole - miniroboty

Uczniowie klasy VII podczas ostatnich lekcji informatyki korzystali z jednej z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości - inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podczas lekcji, której tematem był „Komputer w życiu człowieka” stali się konstruktorami i programistami minirobotów. Uczniowie konstruowali swoje modele, korzystając z gotowych elementów, takich jak silnik i przyciski. Zbudowany model połączyli z aplikacją mobilną (First Coding App) za pomocą modułu Bluetooth. Łatwy start do programowania umożliwia tam proste środowisko graficzne oraz gotowe programy dostępne już na platformie. Jest to najlepsza forma nauki programowania ponieważ dzieci od razu widzą efekt stworzonego przez siebie kodu.

Celami zajęć były:

- pierwsze kroki w programowaniu wraz z aplikacją mobilną,

- przejście od elektroniki do robotyki,

- zrozumienie głównych zasad kontrolowania i regulowania,

- krytyczne myślenie, stawianie hipotez, szukanie rozwiązań.