Szkoła Podstawowa w Idzikowicach

Zielona szkoła 13 - 17 czerwca 2016 r.

Tak własnie spędzilismy pięć dni na zielonej szkole na Szlaku Piastowskim - Biskupin, Gniezno, Wenecja, Poznań, Uniejów.

Opiekę nad 19 uczniami sprawowały: p. Marzena Domagała, p. Ewelina Róg, kier. wycieczki p. Agnieszka Składowska.

Wyjechaliśmy o 7.00 sprzed SP w Idzikowicach. Na miejsce w Gąsawie / k. Biskupina dotarliśmy ok. 12.30. Po zakwaterowaniu był posiłek, odpoczynek i zabawy na świeżym powietrzu. Mieszkaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym, a w związku z tym mogliśmy karmić zwierzęta: kozy, osła, kury, doić krowę, robić masło, piec bułki i poznawać tradycje i zwyczaje pałuckie.

Następnego dnia pojechaliśmy do Gniezna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy pomniku Bolesława Chrobrego i obejrzeliśmy najważniejsze zabytki Gniezna - pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca tworzenia się chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Byliśmy w Katedrze Gnieźnieńskiej  pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszym zabytku miasta, miejscu w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha, bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są  Drzwi Gnieźnieńskie  zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie, które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości.  Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Odbyliśmy spacer po starej części Gniezna. Potem pojechaliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zwiedzaliśmy wystawę - „Początki państwa polskiego”. To multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów i pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy  w technice 3D. Następnie udaliśmy się na  Ostrów Lednicki - gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp Jeziora Lednickiego. W czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. A Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie, dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.

Kolejny dzień spędziliśmy w Biskupinie i Wenecji.

Co ciekawego tam zobaczyliśmy?

  • Rekonstrukcję pierwszej osady na polskich ziemiach wraz z drewnianym obwarowaniem
  • Rekonstrukcje chat sprzed 3000 lat wraz z wyposażeniem
  • Bicie monet
  • Łucznictwo – każdy miał możliwość strzelać z łuku
  • Rekonstrukcję sposobu życia ludzi z czasów kamienia łupanego
  • Chaty, w których kręcono film "Stara baśń"
  • Muzeum z wystawami edukacyjnymi.
  • Pamiątki: włócznie, łuki, proce - podstawowe wyposażenie człowieka pierwotnego
  • Wenecję położoną wśród 3 jezior: Weneckiego, Skrzynka, Biskupińskiego.
  • Ruiny zamku, z którym związana jest legenda o "Diable Weneckim".
  • Muzeum kolejnictwa posiadające historyczne parowozy i wagony.

Następnie pojechaliśmy kolejką wąskotorową z Wenecji do Żnina. Widoki były niesamowite!

Kolejny dzień naszego pobytu to Poznań. Obejrzeliśmy:

  • Ostrów Tumski- zespół grodowy na wyspie rzek Warty i Cybiny. Jednym z najważniejszych zabytków Ostrowa jest Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła z wieńcem kaplic, z których najważniejszą jest Złota Kaplica ufundowana w latach 30 XIX w przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. 
  • Stary Rynek z renesansowym ratuszem ze słynnymi poznańskimi koziołkami oraz domkami kupców pochodzącymi z pierwszej połowy XVI w.
  • Palmiarnię – bardzo wiele ciekawych roślin, przepiękne ryby, papugi i inne małe zwierzęta.

Popołudnie spędziliśmy w Mc’Donaldzie.

W ostatnim dniu byliśmy w Uniejowie - Kompleksie Termalno-Basenowym, oferującym gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. W kompleksie  znajdują się baseny kryte, otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Niecki zewnętrzne i osłonięte są zasilane leczniczą solanką termalną. Powierzchnia łączna lustra wody we wszystkich strefach to aż niemal 1500 m2.

Każdy mógł wybrać dla siebie atrakcje: pływalnię, gorące solanki, zjeżdżalnie, jacuzzi i innych atrakcje wodne.

Zrelaksowani wróciliśmy do szkoły ok. godziny 19.00.

Mamy nadzieję, że ten pięciodniowy wyjazd wiele nas nauczył i pozostawił niezapomniane wrażenia.