Światowy Dzień Jabłka

Na świecie jabłko jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych owoców i, chociaż niektórym trudno może być w to uwierzyć, na Ziemi uprawia się więcej niż 10 tysięcy jabłoni, w tym u nas około 60 tys.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Jabłka, obchodzony 28 września, jest jednym z najważniejszych nietypowych świąt, ponieważ nasz kraj jest jednym z największych producentów tych owoców w Europie.

Przedszkolaki i uczniowie klas I-III świętowali ten dzień, spędzając czas w szkole inaczej niż zwykle. Dzieci oraz ich wychowawczynie przyszły ubrane w kolorach jabłek, na szkolnym korytarzu dominowała więc czerwień i zieleń. Na początku pani Dominika Kwaśniak przekazała uczniom dużą porcję wiedzy na temat jabłek, pokazując i omawiając przygotowaną specjalnie na tą okazję prezentację multimedialną. Dzieci udekorowane zostały opaskami z jabłuszkiem i wspólnie wyruszyły na poszukiwania jabłek, ukrytych na placu zabaw. Gdy już wszystkie zostały odnalezione, wybralismy się do sklepu, by tam również odnależć jabłka, które tym razem ukryły się znacznie lepiej... w różnych produktach spożywczych. Zrobiliśmy drobne zakupy, które wykorzystaliśmy w kolejnej, najprzyjemniejszej części dnia.

Po powrocie do szkoły każda grupa zajęła sie przygotowaniem dania z jabłek. Po godzinie pracy dzieci zasiadły do wspólnego stolu, na którym znalzały się jabłeczniki, racuchy, surówka, sok, kompot, a nawet suszone jabłka. Było przepysznie i bardzo wesoło. Po poczęstunku dzieci wzięły udział w quizie na temat jabłek. Świetnie poradziły sobie nawet z najtrudniejszymi pytaniami.

Kolejnego dnia każda grupa wykonała pracę plastyczną - jabłoń przedstawioną w różnych porach roku. Słodziaki malowały jabłonkę zimą, zerówka zajęła sie latem, klasa I - wiosną, a klasa II-III - jesienią. Wspólne dzieło sztuki można podziwiać na szkolnym korytarzu.