Pożegnanie z muzykami

Za nami kolejny rok wspaniałej, muzycznej przygody. W poniedziałek 06.06.2016 po raz ostatni w tym roku szkolnym gościliśmy muzyków z Filharmonii Łódzkiej, z którymi podróżowaliśmy po fascynującej krainie muzyki z różnych zakątków Polski i świata.

W ciągu 10 pracowitych miesięcy zawsze z niecierpliwością czekaliśmy na te wspaniałe chwile, podczas których mogliśmy "oderwać się" od szkolnej rutyny i przenieść w barwny świat malowany dźwiękami.

Wspaniałą podróż rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie Polskich Tańców Narodowych. Z zachwytem przyglądaliśmy się tancerzom, którzy z gracją i szacunkiem dla naszych tradycji prezentowali najpopularniejsze polskie tańce.

Podczas kolejnych spotkań poznaliśmy tańce mieszczańskie z okresu przedwojennego oraz sposoby spędzania wolnego czasu w dobie, gdy nikt nie słyszał jeszcze o komputerach nie mówiąc już o internecie.

W listopadzie odwiedził nas gość z Armenii, który przybliżył nam kulturę tego pięknego kraju i zapoznał z najbardziej tradycyjnymi instrumentami oraz utworami muzycznymi pochodzącymi z jakże egzotycznego dla nas zakątka świata.

Podczas jednego ze spotkań zatytułowanego "Tajemnicza egzotyka" poznaliśmy tradycyjne instrumenty ludów afrykańskich, takie jak bębny: tam-tam, dundun oraz djembe jak również różnego rodzaju grzechotki np.: shekere.

Bardzo ciekawym instrumentem okazał się balafon - odmiana ksylofonu, w którym wysuszone owoce tykwy pełnią funkcję pudeł rezonansowych. Wszystkie egzotyczne instrumenty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczniów do tego stopnia, że "w mgnieniu oka" została stworzona mini orkiestra, która dała krótki występ.

Równie ciekawym (jeśli nie bardziej :-)) okazał się występ artystów prezentujących subkulturę hip hopu. Przybliżyli oni poszczególne jej elmenty tj.: muzyka, taniec, postać Dj'a, strój oraz uliczny rodzaj sztuki jakim jest grafitii. Trzeba przyznać, że ten występ spotkał się z ogromnym entuzjazmem wśród naszych uczniów.

Tytuł ostatniego w tym sezonie spotkania: "Już wakacje" nie zwiastował niespodzianki jaka na nas czekała. Otóż Pani Ania - prowadząca wszystkie nasze muzyczne spotkania przyjecha do nas z Panem Rafaelem - rodowitym Peruwianiczykiem, który dał nam przedsmak wakacji w postaci największych latynoamerykańskich przebojów. Natomiast Pani Ania przygotowała dla naszych uczniów konkurs podsumowujący minony sezon naszych muzycznych podróży. Oczywiście nasi uczniowie okazali się doskonale przygotowani i śpiewająco udzielali odpowiedzi na zadawane pytania, co uradowało zarówno prowadzącą quiz oraz wszystkie Panie.

I tak w tanecznych rytmach i z uśmiechami na twarzy pożegnaliśmy artystów z Filharmonii Łódzkiej.

Do zobaczenia we wrześniu!