Historia szkoły

Początki pracy Szkoły Podstawowej w Idzikowicach sięgają roku 1938. W tym czasie szkoła mieściła się w wynajętej sali u Franciszka Telusa i Edwarda Stańczykowskiego.

Była to szkoła o czterech oddziałach z klasami łączonymi i jednym etacie nauczycielskim.
W czasie II wojny światowej tajne nauczanie organizował uczący już wcześniej nauczyciel Jan Mrowca. Uczył on do czerwca 1944 roku, gdyż później musiał przerwać pracę z powodu aresztowania i wywozu na okopy do Niemiec. Dzieło jego kontynuował przybyły nauczyciel Janas. Życzliwi mieszkańcy Idzikowic i Brzuzy pomagali nauczycielom dostarczając im żywność oraz dając skromne składki za nauczanie dzieci.

Po wojnie dzieci uczyły się znów u Edwarda Stańczykowskiego. Trudne warunki lokalowe  szkoły skłoniły jednak mieszkańców do podjęcia decyzji o kupnie budynku z przeznaczeniem na szkołę. Budynek kupiony został od gospodarza z Sobawin- Stefana Chmala i pobudowany na działce pana Domagały.

W latach 60. szkoła liczyła 121 uczniów i pracowało w niej sześcioro nauczycieli. Była to szkoła ośmioklasowa. Warunki lokalowe były bardzo trudne, ponieważ stary, drewniany budynek posiadał tylko cztery pomieszczenia, z czego dwa zajmowała kierowniczka szkoły. Reszta sal była wynajmowana w budynkach prywatnych u  Jana Bogusza, Józefa Grzybka i Filipa Kwaśniaka. Jednak już w roku 1969 ze względu na mniejszą liczbę dzieci obniżono stopień organizacyjny szkoły do sześciu klas (z klasami łączonymi). Taki stan istniał do roku 1975, kiedy to szkoła przekształcona została w Punkt Filialny Zbiorczej Szkoły Podstawowej w Radzicach z czterema klasami o łącznej liczbie 37 uczniów i ogniskiem przedszkolnym. Na etacie pozostała tylko pani Teresa Grzybek, pozostali nauczyciele zostali przeniesieni do innych szkół. Trzy lata później do Zbiorczej Szkoły w Radzicach odeszła również klasa czwarta, która wróciła w roku 1984.

Warunki lokalowe nie były nadal najlepsze, dlatego rodzice podjęli decyzje o budowie nowej murowanej szkoły. W roku 1984 na ogólnym zebraniu mieszkańców wsi Idzikowic i Brzuzy powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, w skład którego weszło 26 osób. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w lutym 1990 roku.

Wszyscy mieszkańcy, nauczyciele, a przede wszystkim dyrektor szkoły Teresa Grzybek z wielkim zaangażowaniem,  ofiarnością pracowali na rzecz nowej szkoły- zbierali pieniądze, zachęcali do pomocy, współpracowali z samorządem wspomagającym budowę szkoły. I tak 13 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły. Poprzedzone zostało mszą świętą i częścią artystyczną w wykonaniu uczniów  z radością rozpoczynających naukę w nowej szkole.

W kolejności kierownikami szkoły byli: Władysława Ulawska, Katarzyna Borkowska, Lucyna Baran, Franciszek Płaska, Maria Chałubińska, od roku 1972 funkcję dyrektora pełniła Teresa Grzybek, a w roku 2000 stanowisko to objęła Anna Jakubczyk.

Od roku szkolnego 2017/2018 w Idzikowicach  funkcjonuje ośmioklasowa szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym. W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy przyjęto do szkoły dzieci trzyletnie, które wspólnie z czterolatkami i pięciolatkami uczęszczają do drugiego oddziału przedszkolnego. Szkoła mieści się w jednopiętrowym budynku. Posiada sześć sal lekcyjnych, bibliotekę, łazienki, szatnię, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i małe pomieszczenie kuchenne.

Od roku szkolnego 2007/2008 szkoła posiada pracownię informatyczną. W roku szkolnym 2015/2016 powstała nowoczesna sala przedszkolna. W roku szkolnym 2019/2020 utorzyliśmy pracownię ekologiczną.

W każdej sali lekcyjnej oraz na jednym z holi znajduje się tablica interaktywna. Sale lekcyjne, kuchnia, łazienki są wyposażone odpowiednio w nowoczesny sprzęt, urządzenia, pomoce dydaktyczne.

Poza tym szkoła dysponuje:

- boiskiem wielofunkcyjnym asfaltowym – do piłki ręcznej, siatkowej, koszykówki,

- boiskiem trawiastym do piłki nożnej,

- placem zabaw.

Opracowały: Agnieszka Składowska

Anna Jakubczyk

Poniżej przedstawiamy fragmenty pierwszej, zachowanej kroniki szkolnej..